MİNARELERDEN ÇELİK MİNARELERE

MİNARELERDEN ÇELİK MİNARELERE

Minareler bizlere namaz vaktinin geldiğini haber vermek için yapılan ezanın şehrin her yerine yayılmasını sağlayan yapılardır. Geçmişte müezzinler minarelerin balkonlarına çıkarak ezan çıplak sesle okurlardı ancak günümüzde minarelere monte edilen hoparlör sistemleri bu ihtiyacı karşılamakta ve müezzinlerin minarelere çıkmasına gerek kalmamıştır. Minareler genellikle cami yapısının dışındadır ve şerefelerine içlerinden merdivenle çıkılır.

Mescitlerde genellikle tek olarak yapılan minareler camilerde büyüklüğüne göre 6’ya kadar çıkabilir. Müslüman aleminde birçok minare ustaları yetişmiştir. Teknolojinin gelişmesi ve artan olanaklar ile minare inşatı şimdiki zamanda çok daha kolay hala gelmiştir. Çelik minare modelleri camilerimize dayanıklı minareler, ekonomik fiyatlar ve kolay montaj gibi avantajlar sağlamaktadır. 

Çelik minare firmaları tarihi camilerdeki minarelerimizde kullanılan mimari örnekleri de çelik minarelerde uygulayarak günümüze yansıtabilmektedirler. Osmanlı mimarisi ve Selçuklu mimarisi esintilerini günümüzde üretimi yapılan çelik minareler 'de görmek mümkündür. Ayrıca baklava dilim, kare panel ve izole panel gibi model seçenekleri arasından tercih yapılabilir.

Çelik minareler 'de minare boyu uzunluğuna göre istenilen sayıda şerefede kullanılabilmektedir. Bu minareler farklı renklerle ışıklandırılarak geceleri de eşsiz bir güzellik sunarak camilerimizin görsel zenginliğine ihtişam katarlar.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ;